wtorek, 17 czerwca 2014

Spotkanie DKK

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

26 czerwca (czwartek) o 17.30

 


  Będziemy rozmawiać o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs (Papuszy), a wiedzę będziemy czerpać z biografii napisanej przez Angelikę Kuźniak oraz wszelkich źródeł, do których sięgną Klubowicze.



mała podpowiedź  ortograficzna

Cygan(człowiek narodowości cygańskiej) -na, -nie; ci -nie(nie: Cygani), -nów
  
Romowie(Cyganie) -mów; przym.: romski



6 komentarzy:

  1. No, już ostatni raz mnie nie będzie. Od lipca wracam do klubu :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale na każdym spotkaniu ktoś Cię wspominał:) Czekamy

    OdpowiedzUsuń
  3. Och, jak mi miło! Dziękuję. Znaczy: mam nadzieję, że dobrze mnie wspominał ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zapraszamy też na stronę Ursynoteki:
    http://109.ursynoteka.pl/?p=796

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakoś tak się złożyło, że nikt się nie pokusiło recenzję "Papuszy"...
    Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i hołubiona przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj ważną i cenioną częścią cygańskiego dziedzictwa.

    Jej twórczość została przetłumaczona na język polski i została niespodziewanie dobrze przyjęta przysparzając jej popularności, która niestety stała się jej przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Po śmierci w 1987 roku pochowana została z dala od cygańskich mogił.

    Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność. Ale to też powieść o swoistej cygańskiej moralności, gdzie kraść i być chytrą to największa zaleta.
    Książka w mojej ocenie ciekawa, niejednoznaczna, dobrze napisana i stanowczo warta przeczytania.

    OdpowiedzUsuń